Valutahandel - spread

Vi erbjuder konkurenskraftiga spreadar på samtliga valutapar. De valutpar vi erbjuder lägst spread på är AUD/USD, EUR/USD, GBP/USD och USD/JPY. 

Bli kund hos CMC Markets redan idag

Valutaspreadar
1-31 maj 2018

0ProduktMin. spread1 
(punkter)
Vanlig spread2
(punkter)
Genomsnittsspread3
(punkter)
AUD/GBP0,91,01,031
AUD/JPY1,31,31,426
AUD/NZD4,04,14,209
AUD/USD0,70,70,726
EUR/AUD2,32,42,550
EUR/CHF2,52,52,650
EUR/GBP1,11,11,216
EUR/JPY1,51,51,602
EUR/NOK34,935,639,015
EUR/USD0,70,70,734
GBP/AUD1,82,02,299
GBP/EUR1,41,51,701
GBP/JPY2,52,52,668
GBP/USD0,91,01,092
GBP/NZD4,85,05,932
NZD/AUD3,53,53,591
NZD/USD2,02,02,011
USD/CAD1,71,71,733
USD/CHF1,51,51,655
USD/JPY0,70,70,775
USD/NOK25,025,027,174

1.Min. spread visar den lägsta spread vi erbjuder för respektive produkt i tabellen. Om spreaden på den underliggande marknaden ökar under handelsdagen eller utanför börsens normala öppettider så kan det även återspeglas hos oss. Spreaden kan variera beroende på orderstorlek. I vår handelsplattform finner du aktuella spreadar.

2. Vanlig spread är den vanligast förekommande spreaden under den föregående kalendermånaden. Om spreaden exempelvis varit 0,7, 0,9, 1,5, 0,9 och 2,0 så blir den vanliga spreaden 0,9. Kom ihåg att när du väljer aktör är det viktigt att den vanliga spreaden inte signifikant avviker från minimispreaden.

3Genomssnittsspread är snittet av alla publicerade prisdata för perioden.

Informationen på denna sida skall endast ses som allmän information och vi kan inte garantera dess riktighet. För att se nuvarande spread vänligen logga in i plattformen, då denna kan skilja sig under dagen beroende på tidpunkt och volatilitet.
 


CMC Markets

Prisbelönad handelsplattform

Vår plattform kombinerar innovativa handelsverktyg med ett enkelt gränssnitt. Vi har utvecklat egna appar för iPad, iPhone och Android som gör att du kan komma åt ditt konto var du än är.
 

 Lär dig mer om vår plattform

Demo-konto

Öppna ett demo-konto och prova på CFD-handel.

Live-konto

Ansök om ett kostnadsfritt live-konto och få tillgång till alla våra produkter och funktioner.

Byt till CMC Markets

CMC Markets
  • En prisbelönad handelsplattform med våra egna app
  • Avancerade grafer, kraftfulla verktyg och innovativ navigering i plattformen
  • 100 % automatisk exekvering utan mellanhänder
  • Avancerade riskhanteringsfunktioner inkluderat garanterade stop-loss ordrar
  • Handelsrabatter för dig som handlar stora volymer^

Byt till CMC Markets


CMC Markets

Countdowns

Med ditt CFD-konto kan du även handla Countdowns på 27 av våra mest populära index-, valuta- och råvaruprodukter. Countdowns erbjuder snabb handel med begränsad risk och utbetalningar på upp till 90 %.

 Upptäck Countdowns

Du kanske också är intresserad av

Nyheter & analyser

De senaste ekonominyheterna och tekniska analyserna från våra globala marknadsexperter.

Mer om nyhter & analyser

Produkter


Välj bland tusentals valuta-, index-, råvaru-, aktie- och räntepappersprodukter.

 Mer om produkter

Lär dig

Våra kostnadsfria utbildningsverktyg och webbinarier är utformade för att hjälpa dig att förbättra din skicklighet inom handel.

 Mer om utbildning

CMC Markets bedömdes, i den oberoende rapporten från Investment Trends 2016, utifrån de olika produkter som handlas via plattformen och resultatet blev en övertygande förstaplats i hela 17 av kategorierna. Efter att ha erhållit priser för ”Bästa handelsplattform”, ”Bästa kundservice”, ”Högsta kundnöjdhet” samt ”Bäst mobilhandel” så är det ytterligare en fjäder i hatten att Financial Times läsare röstade fram CMC Markets till ”Bästa CFD-aktör 2016”.
CMC Markets erhåller återkommande goda betyg med anledning av vår unika orderläggning där kunden själv kan välja investeringsbelopp, i alla tillgångsslag, menar CMC:s Sverigechef Joakim Sandblom.

^Vi erbjuder konkurrenskraftiga månatliga handelsrabatter åt kunder som handlar med stora volymer och om du uppfyller våra omsättningskrav för ett visst tillgångsslag, kommer du automatiskt att få månatliga rabatter på alla slags tillgångar. Villkor tillämpas.

Demo-konto

Öppna ett demo-konto och prova på CFD-handel.

Live-konto

Ansök om ett kostnadsfritt live-konto och få tillgång till alla våra produkter och funktioner.

TOP

Denna webbplats använder cookies för bästa kundupplevelse. Genom att fortsätta använda vår webbplats godkänner du cookies. Besök vår Cookie Policy om du vill ändra dina inställningar för cookies. Mer info

Stäng
Investeringar i CFD:er kan utvecklas såväl positivt som negativt, eventuell förlust kan i vissa fall överstiga insatt kapital.