Sverige (SV)
75 procent av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos den här leverantören. Du bör tänka efter om du har råd med den stora risk som finns för att du kommer att förlora dina pengar.

Börja handla med MT4 


  • Öppna ett kostnadsfritt konto - inget krav på minsta insättning
  • Unika verktyg för riskhantering och teknisk analys
  • Närmare 30 års erfarenhet inom finansbranschen
  • Börsnoterade på London Stock Exchange (LSE)
CMC Markets

Vill du handla CFD:er på aktier? Öppna ett konto i vår plattform Next Generation

Starta ditt MT4-konto

1

Ansök

Fyll i vårt enkla ansökningsformulär och identifiera dig med BankID.

2

Logga in

Logga in på adminportalen för MT4 för att skapa ett lösenord till MT4-plattformen.

3

Insättning

Gör en insättning med kort, PayPal eller banköverföring. Inget krav på minsta insättning.

4

Handla

Logga in på MT4-plattformen och anslut till vår CMC-server för att börja handla.

Vad är
MetaTrader4?

CMC Markets

MetaTrader4 (MT4) är en handelsplattform utvecklad av MetaQuotes, en av världens mest populära handelsplattformar för valutahandel. Utöver valutapar finns ett stort utbud av index och råvaror. 

MT4 är kompatibelt med programmet Expert Advisors (EA) som bevakar marknaden och kan exekvera orders åt dig.  Du kan bygga dina egna koder eller använda existerade EAs.

Ladda ner MT4 till din dator. Du kan även handla direkt i din mobil med hjälp av appen för iOS och Android.  

CMC MarketsCMC Markets


MT4 - funktioner och fördelar

Handelsplattformen MT4 finns tillgänglig som ett komplement till vår befintliga handelsplattform Next Generation. 

Upptäck fördelarna med MT4:

  • Konkurrenskraftiga spreadar
  • Automatisera din handel med hjälp av Expert Advisors
  • Se hur andra traders handlar och ta efter andras strategier
  • Analysera marknaden med hjälp av avancerade grafverktyg, indikatorer och ritverktyg
  • Ladda ner MT4-indikatorer och add-ons för att få tillgång till fler handelsverktyg
  • Anpassa handelsplattformen efter dina behov, välj mellan 22 olika språk
  • Handla direkt i mobilen med app för MT4, finns för iOS och Android

Handla på världens största marknader 

CMC Markets

Med MT4 kan du handla på de populäraste marknaderna för CFD:er.

Vi erbjuder b.la. valutapar (EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY), index (US30, UK100, Sweden 30) och råvaror (guld, silver, olja).

Om du istället vill handla CFD:er på aktier kan du skapa ett konto i vår plattform Next Generation. Där får du tillgång till över 9 000 olika aktier och ETF:er. 

MT4 - produkter och spreadar

ValutaparMin spread (pkt) Antal CFD:er per lotMin lotsMax kontraktsstorlek (lots)Säkerhetskrav
AUD/USD0.7100,0000.01405%
EUR/GBP1.1100,0000.01203.3%
EUR/JPY1.5100,0000.01203.3%
EUR/USD0.7100,0000.01403.3%
GBP/USD0.9100,0000.01103.3%
NZD/USD2100,0000.01203.3%
USD/CHF1.5100,0000.01205%
USD/JPY0.7100,0000.01405%
AUD/JPY1.3100,0000.01205%
AUD/NZD4100,0000.01105%
EUR/AUD2.3100,0000.01205%
EUR/CAD2.8100,0000.01103.3%
EUR/CHF2.5 100,0000.01203.3%
EUR/HUF25100,0000.0155%
EUR/NOK34.9100,0000.0155%
EUR/NZD5.6100,0000.01105%
EUR/PLN26100,0000.0155%
EUR/SEK4.3100,0000.0155%
GBP/AUD1.8100,0000.01203.3%
GBP/CHF3.1100,0000.01103.3%
GBP/JPY2.5100,0000.01203.3%
GBP/NZD4.8100,0000.01205%
NZD/CAD3.7100,0000.01405%
USD/CAD1.7100,0000.01203.3%
USD/HUF20100,0000.0155%
USD/NOK25100,0000.0155%
USD/PLN20100,0000.0155%
USD/SEK3100,0000.0155%
USD/SGD3100,0000.01105%
USD/TRY8100,0000.0155%
IndexMin spread (pts)Antal CFD:er per lotMin. lotsMax kontraktsstorlek (lots)Säkerhetskrav
Australia 2001250.0155%
France 401100.0155%
Germany 301250.0155%
Hong Kong 505500.01210%
UK 1001100.0155%
US 301.450.0155%
US NDAQ 1001200.0155%
US SPX 5005500.01205%
Canada 6082000.01510%
Euro 501.6100.01405%
Italy 401250.01510%
Japan 22575000.01205%
Netherlands 252.52000.01510%
Norway 2591000.011010%
Spain 355100.01510%
Sweden 300.51000.011010%
Switzerland 204100.01510%
Råvaror Min. spread (pts) Antal CFD:er per lotMin. lotsMax kontraktsstorlek (lots)Säkerhetskrav
Crude Oil Brent31,0000.011010%
Crude Oil West Texas31,0000.011010%
Gold0.31000.01105%
Natural Gas0.310,0000.01110%
Palladium101000.01110%
Platinum10500.01110%
Silver2.55,0000.01210%

Kom igång med MT4

*Utnämndes till bästa kundsupport baserat på kundnöjdhet bland CFD-kunder, Investment Trends 2018 UK Leverage Trading Report. 

TOP
Standardiserad riskvarning: CFD-kontrakt är komplexa instrument som innebär stor risk för snabba förluster på grund av hävstången. 75 procent av alla icke-professionella kunder förlorar pengar på CFD-handel hos den här leverantören. Du bör tänka efter om du förstår hur CFD-kontrakt fungerar och om du har råd med den stora risk som finns för att du kommer att förlora dina pengar.